”יש עתיד” מכריזה על עשור החינוך

26 אוגוסט 2012 11:30 | יש עתיד

יו"ר מפלגת "יש עתיד" יאיר לפיד הציג השבוע (26.08.2012) במסיבת עיתונאים את פרק החינוך במצע המפלגה. במרכז התכנית, הכרזתו של "עשור החינוך", במסגרתו תציב מדינת ישראל את החינוך בראש סולם העדיפויות שלה. יישומה של התכנית יחזיר את ישראל לצמרת החינוך העולמית, יביא לצמצום הפערים החברתיים, יפסיק את טירוף הבחינות והמדידות, ויעביר את מרכז הכובד הניהולי מידי משרד החינוך לידי המנהלים והמורים. 

לפיד: "חינוך, בניגוד למגמות שפשטו בו בשנים האחרונות, צריך להיות גורם מאחד, ויוצר של שיוויון, אבל חינוך הוא גם יכולתה של המדינה להגיד מה לא מקובל עליה. חינוך הוא המקום שבו מוסד חינוכי שלא מלמד לימודי ליב"ה לא יקבל מן המדינה אגורה שחוקה אחת; חינוך הוא מקום שבו בית ספר שלא מקבל לכיתה א' ילדה אתיופית, לא ייפתח; ומנהל של תיכון שמנשיר תלמידים בגלל ציוניהם, רק כדי להעלות את אחוז הזכאות בבית ספרו, עלול לאבד את מקום עבודתו".

לפיד הוסיף: "חינוך הוא גם האפשרות של המדינה לסגור פערים. לא יכול להיות שאחוזי הזכאות לבגרות במקום להיות תוצר של כשרון ומאמץ, הם תוצר של הפער בין הפריפריה במרכז. לא יכול להיות שמי שלהורים שלו אין כסף לשיעורים פרטיים יהיה תקוע בתחתית הסולם החינוכי כילד, וכתוצאה מזה תקוע בתחתית הסולם הסוציו-אקונומי כמבוגר. מה זה אומר? שויתרנו עליו? שהוא פחות חשוב כי הוא גר בשכונה הלא נכונה בעיר הלא נכונה? מערכת החינוך צריכה להגיד לילדים האלה, אתם במרכז, אולי לא במרכז הגיאוגרפי, אבל במרכז תשומת הלב שלי, אתם הדבר הכי חשוב לי, אני לא אשקוט ולא אנוח עד שאתן לכם תנאי פתיחה שווים כמו לילדים ברשויות החזקות."

 

תכנית "יש עתיד" לצמיחת החינוך בישראל מתמקדת בשלוש נקודות מרכזיות:

  • הפרדת החינוך מהפוליטיקה - הקמת מועצה לאומית לחינוך, שתשחרר את הזיקה הפסולה שבין חינוך לפוליטיקה ותבטיח גיבושן של תכניות מקצועיות ארוכות טווח. השינוי היסודי במבנה מערכת החינוך יגדיר מחדש את תחומי הסמכות והאחריות במסגרתה ויביא להעצמת תפקידה של המדינה כמעצבת מדיניות החינוך וכמפקחת על קיומה. כפועל יוצא יועברו סמכויות ביצוע לשלטון המקומי, לתאגידי חינוך ולבתי הספר.
  • גיבוש סל חינוך אישי לתלמיד - לכל תלמיד בישראל יהיה סל חינוך, ובו שלושה מרכיבים שיכללו את מה שמגיע לכל ילד: ערכית, לימודית ותקציבית. לימודי ליב"ה, שהם הכלים הבסיסיים שמערכת החינוך חייבת לתת לכל ילד כדי שיהיה מסוגל לפרנס את עצמו ואת משפחתו; התכנית הלימודית, שתקבע על ידי המועצה הלאומית לחינוך ובתוכה כל תוכן ערכי, התורם לאדם השלם שאנחנו מאמינים שצריך לצאת ממערכת החינוך; והתקצוב, השייך לתלמיד, ויכלול את הטיול השנתי, התקשוב, השיעורים הפרטניים, הביקור במוזיאון ובתיאטרון. על בסיסו יוגדרו השירותים לתלמידים עם צרכים מיוחדים והתקצוב הדיפרנציאלי לאוכלוסיות מוחלשות, לצמצום הפערים החברתיים, בגובה 26%, כמקובל ברוב מדינות ה-OECD.
  • העצמתם של המורים ומנהלי בתי הספר והגברת האמון בהם - התכנית תעניק סמכויות ניהול וחופש פעולה נרחב למנהלי בתי הספר תוך הגדרה חדשה של תחומי סמכותם ואחריותם, על ידי הרחבת האוטונומיה הניהולית ומרחב האחריות והאמון במורים. זהו שינוי יסודי של מערכת היחסים בין המורה לתלמיד תוך הרחבת סמכותם של המורים והגדרה ברורה של העסקתם הישירה (ביטול "מורי קבלן"). במסגרת התכנית יועלה שכרר המורים בהתאם לשכר הממוצע במשק ויועלה רף הקבלה לאוניברסיטאות ולמכללות כל אלה יחזקו את ההערכה למקצוע ואת איכות הפונים אליו.

לפיד התייחס לסוגיית בחינות הבגרות ואמר: "המורים לא צריכים להיות פועלים שחורים בתעשיית הבחינות והמדידות, במקום זה הם צריכים לעסוק בהוראה ובלימוד, ובהשכלה ובחינוך, ואנחנו צריכים לתת בהם אמון שהם יכולים ויודעים ללמד. טירוף הבחינות מוכרח להסתיים. התלמידים ייבחנו במתמטיקה, אנגלית, הבנת הנקרא ומקצוע בחירה אחד. זה לא אומר שלא יהיה להם ציון בתנ"ך בתעודת הבגרות, או ציון בגרות בספרות או ציון בגרות בפיסיקה או בביולוגיה. תהיה תעודת בגרות מלאה, אבל רוב הציונים יהיו פנימיים".

 

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך

תגובת יו״ר יש עתיד-תלם להקמת ממשלת נתניהו החמישית

נאשם בפלילים לא יכול למנות מפכ״ל, למנות פרקליט מדינה, למנות יועץ משפטי לממשלה, למנות את השופטים שידונו בעניינו. זו רשימת הדרישות של ביבי. אלה שנכנעו לה הם לא דון קישוט, הם קישוט, מקשטים לביבי את הממשלה. שרים מספר 32, 33, 34 בממשלת הכניעה.

המשך לקריאה

הפגנת הדגלים השחורים בכיכר רבין

נאשם בפלילים לא יכול למנות מפכ״ל, למנות פרקליט מדינה, למנות יועץ משפטי לממשלה, למנות את השופטים שידונו בעניינו. זו רשימת הדרישות של ביבי. אלה שנכנעו לה הם לא דון קישוט, הם קישוט, מקשטים לביבי את הממשלה. שרים מספר 32, 33, 34 בממשלת הכניעה.

המשך לקריאה

הפגנת העצמאים בירושלים

יו״ר יש עתיד-תל״ם, יאיר לפיד: באתי לתמוך הבוקר בהפגנת ארגוני העצמאים מול הכנסת. הם לא שמרו על 2 מטר מרחק, אבל בשביל העצמאים אני מוכן לקחת את הסיכון. הם כועסים, הם צועקים, הם צודקים.

המשך לקריאה

אנחנו נעמוד בזה

הקורונה לא תכניע אותנו, כי אי אפשר להכניע אותנו. ניסו לא פעם. תמיד עמדנו בזה. התפקיד שלנו הוא להזכיר לישראלים שאותם דברים שמפחידים אותנו - גם יכולים לעורר בנו השראה. לזכור שתמיד יש לנו ברירה: להתייצב מול זה ביחד, או ליפול כל אחד לחוד. אנחנו בוחרים להלחם במגיפה ביחד. יהודים וערבים, חרדים וחילונים, קואליציה ואופוזיציה. הקורונה לא מבדילה בינינו. במאבק נגדה גם אנחנו לא נבדיל בינינו.

המשך לקריאה

תוכנית יש עתיד-תל"ם לחילוץ הכלכלה הישראלית

ח״כ לפיד: ״זו תכנית דו שלבית לחילוץ מיידי של הכלכלה מהקפאון, הצלת העסקים הקטנים והבינוניים שנזנחו בידי הממשלה וסיוע לחברות גדולות״.

המשך לקריאה

כמה עולה מצפון?

הנה מה שאמר אתמול בראיון שר הבטחון כששאלו אותו על האפשרות שתקום ממשלה של יותר מ-30 שרים: "צריך לחלק עוד תיקים. זה לא יפה, אבל זו המציאות הפוליטית. אם זה קונה עוד שנה או שנתיים, מוטב שכך. מוטב שיהיו לנו כמה שרים בלי תיק אם זה יקנה לנו עוד שנתיים של יציבות."

המשך לקריאה

ברוכה הבאה ח״כ ע'דיר כמאל מריח

יו״ר יש עתיד, ח״כ יאיר לפיד:
״גאה ומאושר לקבל אלינו את ח"כ ע'דיר כמאל מריח. גאה בה שלא ויתרה על ערכיה תמורת שום תפקיד בעולם. נלחם ביחד איתה לטובת כל אזרחי ישראל. ברוכה הבאה״.

המשך לקריאה

ח"כ לפיד לבוחרי הליכוד: "פעם בעשרים שנה מותר לכם להצביע אחרת"


יו"ר יש עתיד ומספר 2 בכחול לבן, התייחס בכנס מנהיגים שערך עיתון "מעריב" לבחירות הקרובות, להחלטה להגיש נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כתב אישום ולתוכניות של כחול לבן אם היא תקים את הממשלה הבאה.

לפיד פנה למצביעי הליכוד: "אנחנו צריכים את הקול שלכם – פעם אחת. פעם אחת, כדי לצאת מהבוץ. זו הדרך היחידה. אתם עדיין תהיו אנשי המחנה הלאומי. כחול לבן היא מפלגה לאומית. פטריוטית, ציונית, בטחוניסטית. מפלגה ליברלית שמאמינה בחופש דת, אבל עם כבוד ואהבה למסורת ישראל. פעם בעשרים שנה מותר לכם לבחור בפתק אחר".

לפיד הוסיף: "הגיע הזמן לשינוי. הגיע הזמן שהממשלה תעסוק במה שעוסקת ממשלה: בבריאות, בכלכלה, בבטחון, בחינוך. אנחנו צריכים סדר עדיפויות לאומי חדש שבו האזרחים זה מה שחשוב, לא הפוליטיקאים. את השינוי הזה נצטרך לעשות בקלפי".

 

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בכנס מיתווים: "אנחנו זקוקים לשלטון ישראלי חדש שלא פוחד לשנות את העתיד"


יו"ר מפלגת "יש עתיד" ומספר 2 בכחול לבן, ח"כ יאיר לפיד, נאם בכנס מיתווים בנושא הערכת מצב שנתית של מדיניות החוץ האזורית של ישראל והתייחס לסוגיות הבועורות בחברה הישראלית.

ח"כ לפיד: "הממשלה היוצאת ויתרה על הנסיון לספר את הסיפור של ישראל. מי שלא הודיע מראש שהוא בצד שלנו, מתעלמים ממנו. התוצאה היא שישראל פועלת היום בלי שהגדירה לעצמה מטרות. אנחנו זקוקים לשלטון ישראלי חדש. שמכיר במה שהיה, מנתח נכון את מה שקורה, ולא פוחד לשנות את העתיד".

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בכנס ELNET בפאריס: "אנחנו ביחד, מפני שהיהודים גמרו לפחד"


חבר הכנסת יאיר לפיד נאם בכנס  ELNET - Facing Security Challenges: European and Israeli Perspectives והעביר מסר לאנטישמיים ברחבי העולם.

"האנטישמיות לעולם אינה מודה במה שהיא באמת: שנאת זרים. אנחנו לא נשתוק להם. אנחנו לא מתכוונים לנסות לפייס אותם. אנחנו פה ביחד, מפני שהיהודים גמרו לפחד. אנחנו נלחם בחזרה. בזירה המשפטית, בזירה התקשורתית, אם צריך להפעיל כוח – מדינת ישראל יודעת לעשות גם את זה".

המשך לקריאה

מצא את מטה השטח הקרוב אליך