הצטרפו אלינו!

”יש עתיד” מכריזה על עשור החינוך

26 אוגוסט 2012 11:30 | יש עתיד

יו"ר מפלגת "יש עתיד" יאיר לפיד הציג השבוע (26.08.2012) במסיבת עיתונאים את פרק החינוך במצע המפלגה. במרכז התכנית, הכרזתו של "עשור החינוך", במסגרתו תציב מדינת ישראל את החינוך בראש סולם העדיפויות שלה. יישומה של התכנית יחזיר את ישראל לצמרת החינוך העולמית, יביא לצמצום הפערים החברתיים, יפסיק את טירוף הבחינות והמדידות, ויעביר את מרכז הכובד הניהולי מידי משרד החינוך לידי המנהלים והמורים. 

לפיד: "חינוך, בניגוד למגמות שפשטו בו בשנים האחרונות, צריך להיות גורם מאחד, ויוצר של שיוויון, אבל חינוך הוא גם יכולתה של המדינה להגיד מה לא מקובל עליה. חינוך הוא המקום שבו מוסד חינוכי שלא מלמד לימודי ליב"ה לא יקבל מן המדינה אגורה שחוקה אחת; חינוך הוא מקום שבו בית ספר שלא מקבל לכיתה א' ילדה אתיופית, לא ייפתח; ומנהל של תיכון שמנשיר תלמידים בגלל ציוניהם, רק כדי להעלות את אחוז הזכאות בבית ספרו, עלול לאבד את מקום עבודתו".

לפיד הוסיף: "חינוך הוא גם האפשרות של המדינה לסגור פערים. לא יכול להיות שאחוזי הזכאות לבגרות במקום להיות תוצר של כשרון ומאמץ, הם תוצר של הפער בין הפריפריה במרכז. לא יכול להיות שמי שלהורים שלו אין כסף לשיעורים פרטיים יהיה תקוע בתחתית הסולם החינוכי כילד, וכתוצאה מזה תקוע בתחתית הסולם הסוציו-אקונומי כמבוגר. מה זה אומר? שויתרנו עליו? שהוא פחות חשוב כי הוא גר בשכונה הלא נכונה בעיר הלא נכונה? מערכת החינוך צריכה להגיד לילדים האלה, אתם במרכז, אולי לא במרכז הגיאוגרפי, אבל במרכז תשומת הלב שלי, אתם הדבר הכי חשוב לי, אני לא אשקוט ולא אנוח עד שאתן לכם תנאי פתיחה שווים כמו לילדים ברשויות החזקות."

 

תכנית "יש עתיד" לצמיחת החינוך בישראל מתמקדת בשלוש נקודות מרכזיות:

  • הפרדת החינוך מהפוליטיקה - הקמת מועצה לאומית לחינוך, שתשחרר את הזיקה הפסולה שבין חינוך לפוליטיקה ותבטיח גיבושן של תכניות מקצועיות ארוכות טווח. השינוי היסודי במבנה מערכת החינוך יגדיר מחדש את תחומי הסמכות והאחריות במסגרתה ויביא להעצמת תפקידה של המדינה כמעצבת מדיניות החינוך וכמפקחת על קיומה. כפועל יוצא יועברו סמכויות ביצוע לשלטון המקומי, לתאגידי חינוך ולבתי הספר.
  • גיבוש סל חינוך אישי לתלמיד - לכל תלמיד בישראל יהיה סל חינוך, ובו שלושה מרכיבים שיכללו את מה שמגיע לכל ילד: ערכית, לימודית ותקציבית. לימודי ליב"ה, שהם הכלים הבסיסיים שמערכת החינוך חייבת לתת לכל ילד כדי שיהיה מסוגל לפרנס את עצמו ואת משפחתו; התכנית הלימודית, שתקבע על ידי המועצה הלאומית לחינוך ובתוכה כל תוכן ערכי, התורם לאדם השלם שאנחנו מאמינים שצריך לצאת ממערכת החינוך; והתקצוב, השייך לתלמיד, ויכלול את הטיול השנתי, התקשוב, השיעורים הפרטניים, הביקור במוזיאון ובתיאטרון. על בסיסו יוגדרו השירותים לתלמידים עם צרכים מיוחדים והתקצוב הדיפרנציאלי לאוכלוסיות מוחלשות, לצמצום הפערים החברתיים, בגובה 26%, כמקובל ברוב מדינות ה-OECD.
  • העצמתם של המורים ומנהלי בתי הספר והגברת האמון בהם - התכנית תעניק סמכויות ניהול וחופש פעולה נרחב למנהלי בתי הספר תוך הגדרה חדשה של תחומי סמכותם ואחריותם, על ידי הרחבת האוטונומיה הניהולית ומרחב האחריות והאמון במורים. זהו שינוי יסודי של מערכת היחסים בין המורה לתלמיד תוך הרחבת סמכותם של המורים והגדרה ברורה של העסקתם הישירה (ביטול "מורי קבלן"). במסגרת התכנית יועלה שכרר המורים בהתאם לשכר הממוצע במשק ויועלה רף הקבלה לאוניברסיטאות ולמכללות כל אלה יחזקו את ההערכה למקצוע ואת איכות הפונים אליו.

לפיד התייחס לסוגיית בחינות הבגרות ואמר: "המורים לא צריכים להיות פועלים שחורים בתעשיית הבחינות והמדידות, במקום זה הם צריכים לעסוק בהוראה ובלימוד, ובהשכלה ובחינוך, ואנחנו צריכים לתת בהם אמון שהם יכולים ויודעים ללמד. טירוף הבחינות מוכרח להסתיים. התלמידים ייבחנו במתמטיקה, אנגלית, הבנת הנקרא ומקצוע בחירה אחד. זה לא אומר שלא יהיה להם ציון בתנ"ך בתעודת הבגרות, או ציון בגרות בספרות או ציון בגרות בפיסיקה או בביולוגיה. תהיה תעודת בגרות מלאה, אבל רוב הציונים יהיו פנימיים".

 

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך

לראשונה מזה שלוש שנים, הממשלה אישרה את תקציב המדינה.

הממשלה ה-36 הביאה הבוקר בשורה גדולה לישראל במגוון תחומי החיים. לאחר שלוש וחצי שנים של שיתוק, עבר הבוקר תקציב חברתי שידאג לחלשים ויחזק את הכלכלה הישראלית.

המשך לקריאה

התחלה חדשה באירופה

עברו הרבה יותר מעשר שנים בהן לא דיבר אף שר ישראלי בפני כנס שרי החוץ של האיחוד. עכשיו הדברים משתנים. יש ממשלה חדשה, אנרגיה חדשה, הגיע הזמן להתחלה חדשה.

המשך לקריאה

בשורה עבור כל ישראלי שמאמין בשוויון

בג"ץ זיהה את העוול שטמון בתהום שנפערה בין זעקת הציבור לבין הממשלה הקודמת. כעת נפעל כדי שהתינוקות הבאים להורים גאים יוולדו מוקפים חום ואהבה ורופאים דוברי עברית. פורסם לראשונה ב-ynet

המשך לקריאה

צפו: יו"ר יש עתיד ושר החוץ, יאיר לפיד התייחס בפתח ישיבת הסיעה לחוק האזרחות:

אם האופוזיציה תצביע נגד החוק, היא תוכיח שיותר חשוב לה להיות נגד הממשלה, מאשר להיות בעד המדינה.

המשך לקריאה

ילדיו של אברהם אוהבים כדורגל

סיכום ביקור היסטורי באיחוד האמירויות>>‌‌ ‌‌

המשך לקריאה

אירוע מיוחד לציון חודש הגאווה בראשות סגן שר החוץ עידן רול

סגן שר החוץ עידן רול: "כדי ליצור שינוי צריך אנשים רבים מכלל זירות החיים. שינוי יכול להיעשות על ידי מחוקקים ודיפלומטים, עיתונאים ואמנים, אבל לא פחות מכך על ידי אנשים שעובדים בהייטק או במשרות שונות ומבקשים ממנהלי הHR שלהם לערוך אירוע גאווה במשרד. אתה לא חייב להיות אקטיבסט חברתי כדי להיות חלק חשוב בשינוי".

המשך לקריאה

הודעה משותפת למשרד להגנת הסביבה, משרד האנרגיה, משרד התחבורה ומשרד הכלכלה:

שרת הכלכלה אורנה ברביבאי, שרת האנרגיה קארין אלהרר, השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג ושרת התחבורה מרב מיכאלי מצהירות: "נשתף פעולה בנושא מדיניות האקלים של ישראל, כדי להוביל להפחתה של 85% בפליטות גזי החממה של ישראל עד 2050"

המשך לקריאה

לאור המחירים הגבוהים לחופשות בישראל החליט שר התיירות יואל רזבוזוב, לא להמשיך את הקמפיין הקורא לחופשה עירונית בישראל

עוד בטרם נכנס שר התיירות יואל רזבוזוב לתפקידו יצא משרד התיירות בקמפיין בערוצי התקשורת המעודד חופשה בערים בישראל. אלא שמאז עלו מחירי החופשות, זאת בין היתר בגלל משבר הקורונה, העלויות הגבוהות, החוסר בעובדים ומגבלות הכניסה לישראל.

המשך לקריאה

סדרת שיתופי פעולה של השרה לשוויון חברתי

כחלק ממשלת האחדות והרצון לעבוד למען אזרחי מדינת ישראל, קידמה בשבוע האחרון השרה לשוויון חברתי, ח"כ מירב כהן, פעולות משותפות יחד עם שר האוצר, אביגדור ליברמן ושרת הפנים, איילת שקד.

המשך לקריאה

צפו: ראש הממשלה החליפי ושר החוץ בפתח ישיבת הסיעה:

באנו לעבוד

ישבתי אתמול בישיבת הממשלה ואני רוצה להגיד לכם מה ראיתי: ראיתי אנשים שבאו לעבוד. לא באו לריב, לא באו להעליב, באו לעבוד.

המשך לקריאה

מצא את מטה השטח הקרוב אליך