שר האוצר הציג הבוקר מחשבון זכויות אינטרנטי לבדיקה ומיצוי זכויותיהם של ניצולי השואה

12 נובמבר 2014 15:31 | יש עתיד

צעד נוסף להנגשת הזכויות לניצולי השואה: מחשבון זכויות אינטרנטי לבדיקה ומיצוי זכויות ניצולי השואה

שר האוצר, יאיר לפיד והרשות לזכויות ניצולי השואה השיקו היום שירות אינטרנטי חדש המאפשר בדיקה פשוטה ומהירה של זכויות והסדרי סיוע המיועדים לניצולי השואה. המחשבון לבדיקת זכויות פותח לבקשת שר האוצר על ידי הרשות לזכויות ניצולי השואה, במסגרת המאמץ לסייע לניצולי השואה במיצוי זכויותיהם. 

באמצעות מחשבון הזכויות, ניצולי השואה או מי מטעמם יקבלו מידע בדבר זכאות אפשרית לקבלת גמלה או הטבה. כמו כן, המחשבון מנחה כיצד ניתן לממש את הזכויות.  

השירות האינטרנטי קל ונוח לשימוש. באמצעות מענה פשוט על מספר שאלות קצרות וכלליות, כגון תאריך לידה, ארץ לידה ושנת עליה, יתקבל מידע על הסדרי הסיוע והזכויות לזכאים מגופים ממשלתיים וחוץ ממשלתיים. מחשבון הזכויות האינטרנטי מצטרף למרכז המידע הטלפוני ואתר הרשות לזכויות ניצולי השואה באמצעותם יכולים ניצולי השואה לקבל מידע בנוגע לזכויותיהם וזכאויותיהם באשר להסדרי הסיוע השונים. 

התכנית הלאומית לסיוע לניצולי השואה בהובלת שר האוצר הרחיבה את אוכלוסיית הזכאים, הכירה בזכאותם של עשרות אלפי ניצולים חדשים והגדילה את ההטבות לניצולים המוכרים. מרגע אישורה במליאת הכנסת, נקטה הרשות לזכויות ניצולי השואה בשורת יוזמות שסייעו לאתר למעלה ממאה אלף זכאים פוטנציאלים, באופן שלא דרש מהזכאים לנקוט בפעולה. 

כחלק מתוכנית הסיוע הלאומית לניצולי השואה, עובדים בימים אלו במשרד החינוך יחד עם הרשות לזכויות ניצולי השואה על פרויקט מעורבות חברתית וסיוע לניצולים של תלמידים בכל רחבי הארץ. הפרויקט צפוי להתחיל בחג החנוכה ובמהלכו יגיעו התלמידים למרכזי "עמך" הפרוסים ברחבי הארץ ויסייעו להם במימוש זכויותיהם באמצעות מחשבון הזכויות.

‫‬‬‬‬‬‬

שר האוצר, יאיר לפיד: "אני רוצה לומר לניצולי השואה: נלחמתם כדי לחיות. נלחמתם כדי לשרוד. נלחמתם כדי להתגבר. נלחמתם כדי לקבל הכרה מהמדינה. נלחמתם בבירוקרטיה הישראלית כדי לקבל את הזכויות המגיעות לכם. עכשיו אתם יכולים להפסיק להילחם. עכשיו אנחנו נלחמים בשבילכם. אנחנו נלחמים כדי שכל ניצול וניצולת שואה ידעו בדיוק מה מגיע להם ויקבלו את כל מה שמגיע להם. הרבה פעמים שואלים אותי למה לקחתי את משרד האוצר. מה הייתי צריך את זה. והתשובה פשוטה. בשביל זה".

 

מנהלת הרשות לזכויות ניצולי השואה, עפרה רוס: "זהו צעד משמעותי נוסף שיזמנו על מנת לסייע לניצולים  למצות את זכויותיהם. אני מעריכה כי המחשבון שפיתחנו יסייע לניצולים לקבל הטבות שלא קיבלו קודם לכן באמצעות בדיקה פשוטה, קלה ומהירה"

 

ניתן למצוא את המחשבון באתר הרשות לזכויות ניצולי השואה ובכתובת האינטרנט: 

http://zakaim.mof.gov.il/

 

מחשבון זכויות – שאלות ותשובות

 

1.למי המחשבון מיועד?

המחשבון מיועד לכולם – לניצולי השואה, לבני משפחותיהם, ולציבור הרחב.

 

2.באילו שפות המחשבון נותן מענה?

המחשבון נותן מענה בשפה העברית והרוסית.

 

3.על אילו סוגי שאלות עלי לענות כדי להפיק מידע?

מדובר במספר שאלות קצרות ופשוטות, כדוגמת: מהו תאריך הלידה, מהו תאריך העלייה, באיזו מדינה היית בתקופת מלחמת העולם השנייה ועוד.

 

4.אם איני יודע את התשובה לאחת מהשאלות במחשבון מה אוכל לעשות?

כאמור, מדובר בשאלות פשוטות הידועות לך. כמובן, ניתן להסתייע בכל עת במרכז המידע הטלפוני של הרשות בטלפון: 03-5682651

 

5.האם עלי להזדהות באמצעות ת"ז על מנת להשתמש במחשבון?

לא. המחשבון אינו דורש השארת פרטים אישיים.

 

6.אילו הסדרי סיוע נכללים במחשבון הזכויות?

המחשבון נותן מענה ביחס לכל הסדרי הסיוע לניצולי השואה, הן מהמדינה והן מגופי סיוע אחרים.

 

7.לגבי אילו גופים המחשבון מפיק מידע?

תגמולים ממשרד האוצר, קצבה מגרמניה, מועידת התביעות ועוד.

 

8.האם אוכל להגיש בקשות באמצעות המחשבון?

לא. המחשבון פורש את המידע. על מנת להגיש בקשות יש לפנות אל מרכז המידע של הרשות לזכויות ניצולי השואה או אל יתר הגופים שצוינו בתוצאות. 

 

9.מה עלי לעשות עם התוצאות המתקבלות?

התוצאות עשויות ללמד אותך למה הנך עשוי להיות זכאי. על מנת לממש את זכויותיך עליך למלא את הטפסים שאליהם מפנה המחשבון, וכן אתה מוזמן לפנות אל מרכז המידע של הרשות לזכויות ניצולי השואה.

 

10.כניצול שואה קיבלתי קצבה לפי חוק ההטבות (1850 ₪). מהי זכאותי לאחר השינויים שנעשו בחוק?

במסגרת התוכנית הלאומית הושוו תנאיהם של יוצאי מחנות וגטאות שעלו לארץ לאחר 10/1953, וכן תנאיהם של מי שמקבל קצבה מוועידת התביעות, לזכויותיהם של מקבלי תגמול לפי חוק נכי רדיפות הנאצים. המשמעות היא שהחל מחודש יוני הנך מקבל תגמול על פי 25% נכות בגין תגובה נפשית לרדיפות (2200 ₪). כמו כן, תוכל להגיש בקשה להחמרה לוועדה רפואית, בקשה להכרה במחלות, בקשה לקבלת תגמול מוגדל ועוד הטבות נוספות.

 

11.קיבלתי מכתב וטופס לקבלת מענק חד שנתי של 3600 ₪, מה עליי לעשות?

כפי שהוסבר לך במכתב, השנה שולם לך המענק באופן אוטומטי לחשבון הבנק הקיים ברשותנו אותו קיבלנו מביטוח לאומי (במידה ולא התנגדת לכך) או באמצעות בנק הדואר. על מנת לקבל את המענק לשנים הבאות עליך למלא את טופס הבקשה למענק שצורף לך למכתב ולשלוח למשרדי הרשות. אין צורך להגיע או להתקשר. 

 

12.מתי אתחיל לקבל את הפטור בתרופות?

כאמור במידה וקיבלת מכתב בנושא, הנך כבר זכאי לפטור מלא בתרופות מרשם אשר בסל התרופות.   

 

13.אני מקבלת תגמול כאלמנה ברשות, בהתאם לאחוזי הנכות של בעלי המנוח, האם אני זכאית לקבל תגמול זה למשך כל חיי?

תגמול שארים לאלמן/ה  למשך כל חייו, כל עוד לא נישא, יינתן במידה וניצול השואה נפטר החל מתאריך 1.6.2011. בשלוש השנים הראשונות התגמול יהיה לפי אחוזי הנכות של המנוח, ולאחר מכן 2,000 ₪ למשך כל החיים.

למקבלים לפי חוק ההטבות שתנאיהם הושוו מחודש 6/2014, במידה והניצול נפטר החל  מ- 6/2014 האלמנה תהיה זכאית לדמי אלמנות לפי מה שנכתב בתשובה זו.

 

14.אני מקבל תגמול חודשי ממדינת חוץ אחרת (כמו הולנד, צרפת וכ"ו) האם אני זכאי  להטבה כלשהי?

יתכן שהנך זכאי לפטור בתרופות מרשם אשר בסל התרופות. במידה ולא קיבלת מכתב בנושא תוכל להתקשר למרכז מידע ברשות לבקש שישלח אליך טופס לבדיקת זכאותך, או להוריד טופס פטור מתשלום עבור תרופות באתר הרשות, או מאתר כל זכות.

לגבי מקבלי תגמול מגרמניה(B.E.G)  הרשות קיבלה את רשימת הניצולים, ושמם הועבר לקופות החולים לקבלת הפטור.

 

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך

ח"כ לפיד בכנס מיתווים: "אנחנו זקוקים לשלטון ישראלי חדש שלא פוחד לשנות את העתיד"


יו"ר מפלגת "יש עתיד" ומספר 2 בכחול לבן, ח"כ יאיר לפיד, נאם בכנס מיתווים בנושא הערכת מצב שנתית של מדיניות החוץ האזורית של ישראל והתייחס לסוגיות הבועורות בחברה הישראלית.

ח"כ לפיד: "הממשלה היוצאת ויתרה על הנסיון לספר את הסיפור של ישראל. מי שלא הודיע מראש שהוא בצד שלנו, מתעלמים ממנו. התוצאה היא שישראל פועלת היום בלי שהגדירה לעצמה מטרות. אנחנו זקוקים לשלטון ישראלי חדש. שמכיר במה שהיה, מנתח נכון את מה שקורה, ולא פוחד לשנות את העתיד".

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בכנס ELNET בפאריס: "אנחנו ביחד, מפני שהיהודים גמרו לפחד"


חבר הכנסת יאיר לפיד נאם בכנס  ELNET - Facing Security Challenges: European and Israeli Perspectives והעביר מסר לאנטישמיים ברחבי העולם.

"האנטישמיות לעולם אינה מודה במה שהיא באמת: שנאת זרים. אנחנו לא נשתוק להם. אנחנו לא מתכוונים לנסות לפייס אותם. אנחנו פה ביחד, מפני שהיהודים גמרו לפחד. אנחנו נלחם בחזרה. בזירה המשפטית, בזירה התקשורתית, אם צריך להפעיל כוח – מדינת ישראל יודעת לעשות גם את זה".

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בכנס בנ"ל של המכון למחקרי ביטחון לאומי: "הטרור הוא מעשה פוליטי"


בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי על ביטחון לאומי, פייק ניוז והקרב על התודעה הטרור הסביר ח"כ יאיר לפיד את משנתו הביטחונית.

בנאומו אמר לפיד: "הדרך לטפל בטרור היא צבאית. בטרור מטפלים בכוח. רצוי בכוח לא פרופורציונלי. אנחנו צריכים להיאבק בטרור על פי חוקי המלחמה, אבל לא לפי הסטנדרטים של אמנסטי או של שוברים שתיקה. טרוריסטים הם בני מוות". 

לפיד הוסיף: "התגובה לטרור לא יכולה בשום מקום מלבד בשדה הקרב. זה מאבק סיזיפי. אין לו סוף. אין בו רווח פוליטי. אבל כל דבר אחר הוא נצחון לטרור ואנחנו לא ניתן לטרור לנצח".

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בכנס הוקרה לפעילים בתל אביב: "בישראל יש רק אדם אחד שרוצה בחירות. קוראים לו בנימין נתניהו"


למעלה מאלף פעילים הגיעו לכנס של מפלגת כחול לבן בו ראשי המפלגה הודו להם על המסירות והפעילות שלהם ברחובות במהלך קמפיין הבחירות האחרון.

ח"כ לפיד: "ניצחנו את כל מי שאמר שממקום טוב לא מנצחים. אתם הוכחתם שמקום טוב כן מנצחים.בגלל שאנחנו משפחה, בגלל שאנחנו באים מהמקום הנכון, עשינו יחד את הלא ייאמן".

יו"ר המפלגה, בני גנץ: "מה שראינו בימים האחרונים מטריד. אם זה מה שקורה עכשיו, זה קדימון למה שנראה אם יהיה פה ראש ממשלה שיכהן תוך כדי משפט פלילי. התרת הרסן מעלה חשש כבד שפניו של נתניהו לבחירות".

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בכנס של ארגון העצמאים: "הגיע הזמן שתהיה בישראל מפלגת שלטון שמחוייבת לעצמאים"


בכנס של ארגון לה״ב שהתקיים במועצה לישראל היפה הציג ח"כ יאיר לפיד את מגילת העצמאים של ״כחול לבן״, המפרטת את תכנית המפלגה לסיוע לעצמאים והעסקים קטנים בישראל.

בנאומו אמר ח"כ לפיד: "אם נציגי הליכוד יעמדו פה ויסבירו לכם שהם בעדכם, שאתם הלב והמנוע של הכלכלה הישראלית, תזכירו להם: הם הפילו את שלושת הצעות החוק דמי אבטלה לעצמאים, דמי מחלה לעצמאים, הקטנת עמלות הסליקה לעצמאים״

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בביקור מדיני ביפן: "הסכם הגרעין עם איראן מסכן את שלום המזרח התיכון"


יו"ר יש עתיד ומספר 2 בכחול לבן, ח"כ יאיר לפיד, יצא לביקור מדיני קצר ביפן. במהלך הביקור ערך פגישות רשמיות עם שר החוץ טארו קונו, (Taro Kono) ושר ההגנה טאקאשי אייויא, (Takeshi Iwaya).

בתום הפגישות אמר לפיד: "השיחות היו על שיתופי פעולה טכנולוגיים, כלכליים, בעיקר על נושאים ביטחוניים, בעיקר על הצורך שלנו להזיז את היפנים מהתמיכה שלהם בהסכם הגרעין עם איראן. אנחנו צריכים להסביר להם ולעשות עבודה טובה יותר בלהסביר להם שהסכם הגרעין עם איראן מסכן את שלום העולם ושלום המזרח התיכון".

המשך לקריאה

חברי הכנסת של כחול לבן סיירו בדרום תל אביב


חברי הכנסת של כחול לבן עפר שלח, מאיר כהן, אורנה ברביבאי, מיכאל ביטון, צבי האוזר ובועז טופורובסקי סיירו בשכונת התקווה בתל אביב ונפגשו עם בעלי עסקים ותושבי השכונה.

ח"כ כהן: "היעדר המדיניות של נתניהו בעשור האחרון, פוגעת בתושבי השכונה ובתושבים הזרים כאחד. אנחנו נתווה כיוון ונממש אותו".

ח"כ טופורובסקי: "כחול לבן בראשות בני גנץ ויאיר לפיד תתווה סדר עדיפויות שטובת האזרח עומדת בראש". 

ח"כ ברביבאי: "גם פה בשוק ברור לכולם שמגיע לציבור יותר ולא הכול זה חסינות נתניהו". 

 

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בעוטף עזה: "החמאס צריך לדעת שבפעם הבאה שהם ירו טילים על אזרחי ישראל, הם יקבלו טיל לתוך הבית שלהם"


הנהגת כחול לבן- יו״ר כחול לבן, רא״ל במיל׳ בני גנץ, חבר ועדת חוץ וביטחון, ח״כ יאיר לפיד, שר הביטחון לשעבר, רא״ל במיל׳ בוגי יעלון והרמטכ״ל לשעבר רא״ל במיל׳ גבי אשכנזי, הגיעה לשדרות כחלק מפעילות השטח שהתקיימה בדרום ובשטח עוטף עזה.

ח״כ יאיר לפיד, חבר ועדת חוץ וביטחון: "פעם הבאה ש-700 טילים יצאו מפה מעזה אל שדרות אתם צריכים להחליט איזה קבינט אתם רוצים שיעמוד כאן - רא"ל גבי אשכנזי או סמוטריץ', רא"ל בוגי יעלון או מירי רגב, רא"ל בני גנץ ואני או אף אחד, כי ביבי הרי נעלם כל פעם שיורים מעזה על תושבי עוטף עזה". 

המשך לקריאה

ח"כ לפיד ביום גיוס לוחמות: "הדם של הילדים שלנו לא שווה פחות"


במסגרת מסע "בשביל ישראל" הגיעו מספר 2 בכחול לבן, ח"כ יאיר לפיד, וח"כ יוראי להב הרצנו לבקו"ם בתל השומר כשהם מלווים את שירז – מתגייסת לחי"ר גבולות כלוחמת.

ח"כ לפיד אמר רגע לפני שנכנסה בשערי הבקו"ם: "שירז הגיעה להתגייס כי זו חובתה. מדינת ישראל אומרת לה שהיא צריכה להתגייס – היא מילאה את חובתה ומתגייסת לשירות קרבי בברדלס. כי זה מה שמדינת ישראל מבקשת מבנותיה ובניה.זה מה שצריכים כל צעיר וצעירה לעשות – להתגייס לצה"ל או לשירות האזרחי, ולמלא את חובתם". 

 

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בירושלים: "שמה הנהדר של הציונות הדתית לא צריך להיות מוכתם על ידי הכהניסטים"


הנהגת כחול לבן קיימה הבוקר סיור מיוחד בארמון הנציב בירושלים בהשתתפות יו"ר כחול לבן רא"ל (מיל') בני גנץ, ח"כ יאיר לפיד, רא"ל (מיל') משה (בוגי) יעלון, רא"ל (מיל') גבי אשכנזי, וח"כ מירב כהן.

ח"כ לפיד: "המקום הזה הוא הזדמנות להזיכר על מה חרבה ירושלים. בגלל קנאות. זו מערכת הבחירות השנייה ברציפות שבה נתניהו מנסה להכניס את הכהניסטים לכנסת. אלו האנשים שנתניהו מנסה להכניס לכנסת ישראל ולממשלת ישראל כדי שהם יוציאו אותו מהכלא. את זה אנחנו באנו למנוע"

המשך לקריאה

מצא את מטה השטח הקרוב אליך