נאום שר האוצר יאיר לפיד בכנס בוני הארץ

17 דצמבר 2013 18:02 | יאיר לפיד

שלום לכם.

אם נצא עכשיו החוצה ונתפוס עשרה אנשים ברחוב ונשאל אותם, "מה הנושא הכלכלי שהכי מטריד אותך?" אין לי ספק שהתשובה תהיה "דיור. האם תהיה לי, או לילדים שלי, אי פעם דירה משלהם". מחירי הדיור בישראל הגיעו לרמות בלתי נסבלות, והפכו לאיום אסטרטגי על דור שלם. הדיור הפך להיות הכאב המרכזי של כמעט כל צעיר ישראלי, וגם של הוריו.

זו הסיבה המרכזית שבגללה אני עומד לפניכם. זו הסיבה המרכזית – וניסים ואחרים פה יודעים את זה – שהדיור תופס יותר מזמני ומהאנרגיה שלי ושל המשרד מאשר כל נושא אחר. זו הסיבה המרכזית שבגללה דרשתי שיוקם קבינט הדיור שבראשו אני עומד. מפני שאנחנו הולכים לשנות את זה, ואנחנו הולכים לשנות את זה יחד אתכם.

אנשים שומעים "קבינט הדיור" ואומרים לעצמם, "עוד ועדה." אבל אתם אנשי מקצוע, אז אתם אמורים לדעת, אין דבר רחוק מזה מן האמת. אחד הגורמים המרכזיים למשבר הדיור הלאומי - שאנחנו נמצאים בעין הסערה שלו -  הוא שעד היום לא התקיים שום שולחן עגול רציני, שבו יושבים יחד כל נציגי המשרדים והרשויות, ופותרים בעיות. עד היום לא היה גוף שדאג לתיאום בין שיווקי הקרקע ליכולת להקים מבני ציבור ולייצר תשתיות ביוב וחשמל, וגם כבישים ומחלפים וגשרים ונגישות לתחבורה ציבורית, והיצע ראוי של מקומות עבודה, ובתי ספר ומעונות יום וגני ילדים, ושטחי מסחר, ופארק עירוני. או בקיצור - כל מה שהופך יחידת דיור לבית שאפשר לחיות בו.

זה מה שאנחנו עושים בקבינט הדיור – עובדים יחד כדי להתיר חסמים ולייצר פתרונות כוללים. יצרנו גוף שיכול לעבור דרך כל משרדי הממשלה והרגולציה, ולשנות. באחת הישיבות האחרונות אחד השרים העיר שאנחנו מתנהגים באופן דורסני. אני מאשר לכם שזה נכון. ואנחנו נמשיך להתנהג ככה, מפני שזו שעת חירום ומפני שרק ככה אנחנו מצליחים לחבר בין כל המשרדים השונים והרשויות התכנוניות והביצועיות, כדי שבמקום אחד יתקבלו יחד כל ההחלטות ויהיו כל הפתרונות שהציבור צריך בשביל לחיות – שלטון מקומי חזק ואכפתי, וחינוך, ותחבורה, ומסחר, וריאה ירוקה.

אני חייב להודות שהפתיעה אותי ושימחה אותי ההתגייסות המוחלטת של כל חברי קבינט הדיור – בכל ישיבה, בכל דיון, כולם יושבים יחד ומפשילים שרוולים כדי למצוא את הסתימות והחסימות בצנרת הדיור הישראלי כדי להתיר אותם ולפתור את הבעיות. אין דרך אחרת חוץ מלהציב את השופלים על הקרקע ולהתחיל לעבוד.

הניצנים של העבודה הזו החלו לפרוח כבר בשטח. כפי שאתם בוודאי יודעים, רק לפני 10 ימים הכרזנו על הקמת שכונה חדשה בקרית גת, ובה 7,598 יחידות דיור חדשות שיתחילו איכלוס תוך שנתיים. כמו בקרית גת, יוקמו עוד אלפי יחידות דיור נוספות, בבניה רוויה וצמודת קרקע, במודיעין, בקריית ביאליק, בראש העין ובאיזורי הביקוש בישראל.

המתווה שמוביל קבינט הדיור, כולל שיווק קרקעות אינטנסיבי, בתוך המירקם העירוני אבל גם אדמות חקלאיות בשולי הערים. לצידו אנחנו מייצרים תמריצים לערים הנמצאות באזורי הביקוש לבניית דירות של 3 חדרים, שעד כה לא קידמו את הבניה שלהן ויש מחסור חריף בהן, כי ראשי הערים לא אוהבים אותן, כי הארנונה לא מכסה להן ההוצאה.

וכל זה מגיע אליכם. ואני אומר לכם, שגם לכם יש אחריות. וגם אתם צריכים לתרום להורדת המחירים. מפני שמשבר המחירים של הדיור הוא גם – לא רק חלילה - אבל גם תוצאה של קבלנים שהעלו מחירים או לא ספגו הורדות של מחירי קרקע, או עיכבו בניה כדי שהמחירים יעלו.

נכון שהמדיניות הממשלתית – או יותר נכון ההיעדר של מדיניות ממשלתית -  היא האשם העיקרי במצב, אבל אתם יודעים ואני יודע שיש חברות בניה - בעיקר חברות גדולות - שמחזיקות קרקעות ולא מזדרזות לממש אותן ולבנות עליהן כי הן מחכות שהערך שלהן יעלה. אנחנו הולכים להלחם בתופעה הזו בכל כוחו המשולב של קבינט הדיור. אנחנו נחפש כל דרך כדי למנוע עיכובי בניה ולדחוף כמה שיותר התחלות בניה וכמה שיותר מסירות דירה לדיירים. לא נאפשר סיטואציה שבה יזמים רוכשים קרקעות ומחכים באופן ספקולטיבי לזמן הנכון כדי לממש אותן.

 אבל לא באתי הנה לעשות את חשבונות העבר. באתי להציע שותפות. אני רואה בכם שותפים למשימה הלאומית של הורדת מחירי הדיור בישראל. איש גם לא מצפה מכם להפסיד, אלא לשנות הרגלים. אנחנו הולכים לשווק הרבה ואגרסיבי, ואנחנו רוצים שתבנו הרבה ואגרסיבי. וזה א'-ב' כלכלי שזה ישתלם לכולם: אם אתה מרוויח פחות על כל יחידה, אבל מוכר הרבה יותר, בסוף אתה מרוויח יותר.

אני יודע שגם עבורכם זה לא תמיד קל ושאתם צריכים להתמודד עם מכשולים לא פשוטים. אני יודע שחלק גדול מהמכשולים האלה הם תוצאה של שנים ארוכות של מדיניות ממשלתית שגויה. אז אנחנו צריכים לתקן את זה יחד. אנחנו נגבה אתכם ונסייע לכם בהסרת כל החסמים הבירוקרטיים בדרך. ואם אתם תתגייסו לפתור את משבר הדיור בישראל אז התפקיד שלנו הוא להיות שם לצדכם, לסייע לכם.

יש לי רק מטרה אחת: שזוג צעיר ממעמד הביניים יוכל להרשות לעצמו לרכוש דירה. כן, בעבודה קשה. כן, זו עדיין תהיה ההוצאה הגדולה ביותר שהם יעשו בחייהם. אבל זה יהיה אפשרי. וכדי שזה יהיה אפשרי אנחנו צריכים להוריד את מחירי הדיור, ויש רק דבר אחד שיוריד את מחירי הדיור: לבנות. לבנות הרבה מאוד. לבנות עשרות אלפי יחידות דיור בשנה, הרבה מעל הגידול הטבעי, גם לקניה וגם להשכרה. אנחנו חייבים לצמצם את הפער הגדול שנוצר בהתחלות הבנייה ולייצר עלייה משמעותית בהיצע. וזה מה שאנחנו מתכוונים לעשות אתכם ביחד - לבנות ולבנות ולבנות.

לכן יצרנו כלי תכנוני חדשני, הותמ"ל, שהוא וד"ל טורבו, שיאפשר לקצר את הדרך להתחלות בנייה באופן שהוא חסר תקדים. עד היום משלב האיתור של קרקע לפידיון עד לשלב התכנון היו עוברות 9-12 שנים. זהו זמן פשוט בלתי נתפש. עם הותמ"לים, ניתן יהיה לקצר את שלב התכנון לחודשים ולסגור תוך חמש שנים את פער הביקושים. זוהי שעת חירום בדיוק כמו זו שניצבה בפני מדינת ישראל בגל העלייה הגדולה מרוסיה בתחילת שנות התשעים, אלא שהפעם המטוסים לא בדרך לכאן. הם כבר חונים על הקרקע ואם לא נזדרז להביא פתרון אפקטיבי למשבר הדיור, הם עלולים גם להמריא עם הילדים שלנו, ולעזוב לברלין או לניו יורק.

לכן יצאנו לדרך עם הפרוייקט הלאומי של דיור להשכרה. אני יודע שיש אנשים שמפקפקים בזה, כולל בחדר הזה, אבל זה לא יעזור לאף אחד. אנחנו הולכים בשנים הקרובות לשנות את שוק הנדל"ן. השוק יתחלק לשניים. אלה שיבינו מהר שזה רציני וייכנסו לזה, ואלה שיעמדו בצד ויגידו "עזבו, זה לא יצליח בחיים" ויום אחד יקומו בבוקר ויגלו שהרכבת עזבה והם נשארו מאחור.

כל יזם, בטח בענף הבניה, הוא אופטימיסט מושבע. אפילו אם אתם לא מודים בזה, אתם אופטימיסטים. כי אתם אנשים שבונים משהו. ציניקנים לא בנו דבר בעולם הזה, האנשים היחידים שבונים משהו, הם אלה שיודעים להפוך חלום למציאות. אז אני אגיד לכם מה הולך להפוך למציאות: מיד אחרי השלמת החקיקה ואיתור השטחים הראשונים, שזה קורה כבר בשנה הקרובה, אנחנו נתחיל כבר לייצר מכרזים של תכנון עירוני. נלך לתחרות בין ארכיטקטים ישראלים צעירים על תכנון גנים ותכנון שכונות. תכנון שלוקח בחשבון לא רק את המגרשים לבניה להשכרה אלא גם ריאות ירוקות, ומרכז ספורט, וגן ילדים ובית ספר ושבילי אופניים. אם אתם מכירים ארכיטקט ישראלי צעיר ומוכשר, תגידו לו שידליק את האור בשולחן השרטוט כי אנחנו רוצים אותו ורוצים את הרעיונות שלו, ואחר כך אנחנו רוצים גם את הביצוע שלכם. 

עד היום לא היה בישראל דיור מוסדר להשכרה. יש דירות לקנייה או דירות המושכרות באופן פרטי. ובדירות הללו אין שום שליטה על המחירים או על משך תקופת ההשכרה, ואין בטחון לשוכרים. לרוב מדובר בבתים קצת ישנים, שדורשים שיפוץ או אחזקה יקרה. וכל אדם צעיר ששוכר דירה תמיד פוחד מהרגע שיגיע בעל הדירה ויודיע לו שיש לו חודשיים להתפנות כי הבת שלו חזרה מחו"ל או שהוא מתגרש והחליט לקנות לעצמו פרארי. ועכשיו, האיש הצעיר הזה עומד ברחוב עם שני ארגזים ושני ילדים ואומר לעצמו, "פעם אחרונה שזה קורה לי", והדבר הבא שהוא עושה זה לקנות דירה יקרה מדי שהוא לא יכול להרשות לעצמו, בשכונה פחות טובה, עם בית ספר פחות טוב לילדים.

חברת "דירה להשכיר" תבנה בעשור הקרוב 150 אלף יחידות דיור להשכרה לטווח ארוך. הדירות יהיו מוארות וירוקות, ובנויות בסטנדרטים הכי גבוהים. ובמגדלים יהיו שטחים ציבוריים וחדר כביסה וחדר כושר. ובעיקר תהיה לשוכרים ודאות, שאי אפשר לבוא יום בהיר אחד ופשוט לזרוק אותם החוצה.

לחברת "דירה להשכיר" יש הון יסוד והיא תביא את המוסדיים, את קרנות הפנסיה הגדולות ואת חברות הביטוח הגדולות להשקיע. נפתח שטחים חקלאיים בפאתי הערים וגם בתוך המרקם העירוני ונבנה מגדלים של דירות להשכרה. צעירי מעמד הביניים יוכלו לגור בשכירות במחיר מפוקח, בתנאים מצוינים ולשנים ארוכות גם באזורי הביקוש הגדולים. פרויקטים דומים בעולם – בגרמניה, בארה"ב - הוכיחו שהם יכולים לשנות את כל שוק הדיור. ועכשיו זה מגיע לכאן.  

עוד השבוע נפרסם את המכרזים הראשונים של דיור להשכרה באיזורי הביקוש – סנונית קטנה ראשונה -  215 יחידות דיור בהרצליה בגליל ים ו- 246 יחידות דיור ברמת השרון. כבר ברבעון הראשון של 2014 נפרסם מכרזים לכ-800 יחידות דיור בירושלים ולאחר מכן 1200 יחידות דיור ברמת גן.

אחת הטעויות ההיסטוריות של הממשלה היא לחשוב שכל השכל נמצא במקום אחד - אצלה. אני לא חושב ככה. החדר הזה מכיל מאות שנים של נסיון ויכולת שיכולים להפוך אותנו לטובים יותר. מבחינתי אתם, הקבלנים, "בוני הארץ", מהווים חלק בלתי נפרד מקבינט הדיור. ניסים ואליאב, העבירו אלינו מספר נושאים שכבר מקודמים לפתרונות שיקלו עליכם. אם בתיקון חוק המכר, אם בדחייה בתנאי התשלום של היטלי הפיתוח. ובימים אלה יוצאת לדרך קרן המע"מ, שנועדה להקל את מגבלות האשראי הקיימות כדי לאפשר לכם לקדם בנייה.

עד היום המדינה ניסתה להרוויח כסף מהדיור בישראל. אמרתי למבקר המדינה ואני אומר בבירור גם לכם – אני לא מנסה למקסם את ההכנסות מהקרקע, אנחנו מוכנים אפילו להפסיד כסף כדי לפתור את משבר הדיור בישראל. כי ככה צריך להתנהל במצב חירום. הקרקע בישראל היא משאב ציבורי מוגבל. אנחנו לא רואים בה יותר מקור למקסום הכנסות המדינה אלא כלי שנועד לשרת את האזרחים. מה שיוריד את מחירי הנדל"ן הוא לא משחקי ריביות, אלא עליה משמעותית בהיצע באזורי הביקוש. זו המטרה שלי. לא מעניין אותי אם המדינה תרוויח יותר או פחות, אלא שמחירי הדירות ירדו, והם ירדו.

זה לא יקרה ביום או בשבוע, כי הנדל"ן הוא שוק שמגיב לאט, אבל בסופו של דבר לא ייתכן שהשוק לא יגיב לכל הצעדים שאנחנו עושים. המחירים לקניה ירדו, אפשרויות ההשכרה יתרחבו ויהיו מוזלות, ואנחנו נהיה אגרסיביים מול כל הגורמים שמייקרים את השוק. לא נרפה עד שזה יקרה. ומה שחשוב לנו הוא לא שהמדינה או הבנקים או אפילו הקבלנים ירוויחו כסף מהנדל"ן, אלא שמעמד הביניים יוכל לקנות או לשכור דירה במחירים שפויים.

משבר הדיור בישראל הוא האיום הגדול ביותר על דור שלם של ישראלים צעירים, שפוחדים שלעולם לא תהיה להם דירה. הוא גם אתגר. זה האתגר הכי גדול והכי קשה שעומד בפנינו, ובאתגר הזה אנחנו מתעסקים בכל יום. אני קורא לכם להיענות לאתגר הזה.

תודה רבה. 

כתבות נוספות שיעניינו אותך

ח"כ לפיד לבוחרי הליכוד: "פעם בעשרים שנה מותר לכם להצביע אחרת"


יו"ר יש עתיד ומספר 2 בכחול לבן, התייחס בכנס מנהיגים שערך עיתון "מעריב" לבחירות הקרובות, להחלטה להגיש נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כתב אישום ולתוכניות של כחול לבן אם היא תקים את הממשלה הבאה.

לפיד פנה למצביעי הליכוד: "אנחנו צריכים את הקול שלכם – פעם אחת. פעם אחת, כדי לצאת מהבוץ. זו הדרך היחידה. אתם עדיין תהיו אנשי המחנה הלאומי. כחול לבן היא מפלגה לאומית. פטריוטית, ציונית, בטחוניסטית. מפלגה ליברלית שמאמינה בחופש דת, אבל עם כבוד ואהבה למסורת ישראל. פעם בעשרים שנה מותר לכם לבחור בפתק אחר".

לפיד הוסיף: "הגיע הזמן לשינוי. הגיע הזמן שהממשלה תעסוק במה שעוסקת ממשלה: בבריאות, בכלכלה, בבטחון, בחינוך. אנחנו צריכים סדר עדיפויות לאומי חדש שבו האזרחים זה מה שחשוב, לא הפוליטיקאים. את השינוי הזה נצטרך לעשות בקלפי".

 

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בכנס מיתווים: "אנחנו זקוקים לשלטון ישראלי חדש שלא פוחד לשנות את העתיד"


יו"ר מפלגת "יש עתיד" ומספר 2 בכחול לבן, ח"כ יאיר לפיד, נאם בכנס מיתווים בנושא הערכת מצב שנתית של מדיניות החוץ האזורית של ישראל והתייחס לסוגיות הבועורות בחברה הישראלית.

ח"כ לפיד: "הממשלה היוצאת ויתרה על הנסיון לספר את הסיפור של ישראל. מי שלא הודיע מראש שהוא בצד שלנו, מתעלמים ממנו. התוצאה היא שישראל פועלת היום בלי שהגדירה לעצמה מטרות. אנחנו זקוקים לשלטון ישראלי חדש. שמכיר במה שהיה, מנתח נכון את מה שקורה, ולא פוחד לשנות את העתיד".

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בכנס ELNET בפאריס: "אנחנו ביחד, מפני שהיהודים גמרו לפחד"


חבר הכנסת יאיר לפיד נאם בכנס  ELNET - Facing Security Challenges: European and Israeli Perspectives והעביר מסר לאנטישמיים ברחבי העולם.

"האנטישמיות לעולם אינה מודה במה שהיא באמת: שנאת זרים. אנחנו לא נשתוק להם. אנחנו לא מתכוונים לנסות לפייס אותם. אנחנו פה ביחד, מפני שהיהודים גמרו לפחד. אנחנו נלחם בחזרה. בזירה המשפטית, בזירה התקשורתית, אם צריך להפעיל כוח – מדינת ישראל יודעת לעשות גם את זה".

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בכנס בנ"ל של המכון למחקרי ביטחון לאומי: "הטרור הוא מעשה פוליטי"


בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי על ביטחון לאומי, פייק ניוז והקרב על התודעה הטרור הסביר ח"כ יאיר לפיד את משנתו הביטחונית.

בנאומו אמר לפיד: "הדרך לטפל בטרור היא צבאית. בטרור מטפלים בכוח. רצוי בכוח לא פרופורציונלי. אנחנו צריכים להיאבק בטרור על פי חוקי המלחמה, אבל לא לפי הסטנדרטים של אמנסטי או של שוברים שתיקה. טרוריסטים הם בני מוות". 

לפיד הוסיף: "התגובה לטרור לא יכולה בשום מקום מלבד בשדה הקרב. זה מאבק סיזיפי. אין לו סוף. אין בו רווח פוליטי. אבל כל דבר אחר הוא נצחון לטרור ואנחנו לא ניתן לטרור לנצח".

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בכנס הוקרה לפעילים בתל אביב: "בישראל יש רק אדם אחד שרוצה בחירות. קוראים לו בנימין נתניהו"


למעלה מאלף פעילים הגיעו לכנס של מפלגת כחול לבן בו ראשי המפלגה הודו להם על המסירות והפעילות שלהם ברחובות במהלך קמפיין הבחירות האחרון.

ח"כ לפיד: "ניצחנו את כל מי שאמר שממקום טוב לא מנצחים. אתם הוכחתם שמקום טוב כן מנצחים.בגלל שאנחנו משפחה, בגלל שאנחנו באים מהמקום הנכון, עשינו יחד את הלא ייאמן".

יו"ר המפלגה, בני גנץ: "מה שראינו בימים האחרונים מטריד. אם זה מה שקורה עכשיו, זה קדימון למה שנראה אם יהיה פה ראש ממשלה שיכהן תוך כדי משפט פלילי. התרת הרסן מעלה חשש כבד שפניו של נתניהו לבחירות".

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בכנס של ארגון העצמאים: "הגיע הזמן שתהיה בישראל מפלגת שלטון שמחוייבת לעצמאים"


בכנס של ארגון לה״ב שהתקיים במועצה לישראל היפה הציג ח"כ יאיר לפיד את מגילת העצמאים של ״כחול לבן״, המפרטת את תכנית המפלגה לסיוע לעצמאים והעסקים קטנים בישראל.

בנאומו אמר ח"כ לפיד: "אם נציגי הליכוד יעמדו פה ויסבירו לכם שהם בעדכם, שאתם הלב והמנוע של הכלכלה הישראלית, תזכירו להם: הם הפילו את שלושת הצעות החוק דמי אבטלה לעצמאים, דמי מחלה לעצמאים, הקטנת עמלות הסליקה לעצמאים״

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בביקור מדיני ביפן: "הסכם הגרעין עם איראן מסכן את שלום המזרח התיכון"


יו"ר יש עתיד ומספר 2 בכחול לבן, ח"כ יאיר לפיד, יצא לביקור מדיני קצר ביפן. במהלך הביקור ערך פגישות רשמיות עם שר החוץ טארו קונו, (Taro Kono) ושר ההגנה טאקאשי אייויא, (Takeshi Iwaya).

בתום הפגישות אמר לפיד: "השיחות היו על שיתופי פעולה טכנולוגיים, כלכליים, בעיקר על נושאים ביטחוניים, בעיקר על הצורך שלנו להזיז את היפנים מהתמיכה שלהם בהסכם הגרעין עם איראן. אנחנו צריכים להסביר להם ולעשות עבודה טובה יותר בלהסביר להם שהסכם הגרעין עם איראן מסכן את שלום העולם ושלום המזרח התיכון".

המשך לקריאה

חברי הכנסת של כחול לבן סיירו בדרום תל אביב


חברי הכנסת של כחול לבן עפר שלח, מאיר כהן, אורנה ברביבאי, מיכאל ביטון, צבי האוזר ובועז טופורובסקי סיירו בשכונת התקווה בתל אביב ונפגשו עם בעלי עסקים ותושבי השכונה.

ח"כ כהן: "היעדר המדיניות של נתניהו בעשור האחרון, פוגעת בתושבי השכונה ובתושבים הזרים כאחד. אנחנו נתווה כיוון ונממש אותו".

ח"כ טופורובסקי: "כחול לבן בראשות בני גנץ ויאיר לפיד תתווה סדר עדיפויות שטובת האזרח עומדת בראש". 

ח"כ ברביבאי: "גם פה בשוק ברור לכולם שמגיע לציבור יותר ולא הכול זה חסינות נתניהו". 

 

המשך לקריאה

ח"כ לפיד בעוטף עזה: "החמאס צריך לדעת שבפעם הבאה שהם ירו טילים על אזרחי ישראל, הם יקבלו טיל לתוך הבית שלהם"


הנהגת כחול לבן- יו״ר כחול לבן, רא״ל במיל׳ בני גנץ, חבר ועדת חוץ וביטחון, ח״כ יאיר לפיד, שר הביטחון לשעבר, רא״ל במיל׳ בוגי יעלון והרמטכ״ל לשעבר רא״ל במיל׳ גבי אשכנזי, הגיעה לשדרות כחלק מפעילות השטח שהתקיימה בדרום ובשטח עוטף עזה.

ח״כ יאיר לפיד, חבר ועדת חוץ וביטחון: "פעם הבאה ש-700 טילים יצאו מפה מעזה אל שדרות אתם צריכים להחליט איזה קבינט אתם רוצים שיעמוד כאן - רא"ל גבי אשכנזי או סמוטריץ', רא"ל בוגי יעלון או מירי רגב, רא"ל בני גנץ ואני או אף אחד, כי ביבי הרי נעלם כל פעם שיורים מעזה על תושבי עוטף עזה". 

המשך לקריאה

ח"כ לפיד ביום גיוס לוחמות: "הדם של הילדים שלנו לא שווה פחות"


במסגרת מסע "בשביל ישראל" הגיעו מספר 2 בכחול לבן, ח"כ יאיר לפיד, וח"כ יוראי להב הרצנו לבקו"ם בתל השומר כשהם מלווים את שירז – מתגייסת לחי"ר גבולות כלוחמת.

ח"כ לפיד אמר רגע לפני שנכנסה בשערי הבקו"ם: "שירז הגיעה להתגייס כי זו חובתה. מדינת ישראל אומרת לה שהיא צריכה להתגייס – היא מילאה את חובתה ומתגייסת לשירות קרבי בברדלס. כי זה מה שמדינת ישראל מבקשת מבנותיה ובניה.זה מה שצריכים כל צעיר וצעירה לעשות – להתגייס לצה"ל או לשירות האזרחי, ולמלא את חובתם". 

 

המשך לקריאה

מצא את מטה השטח הקרוב אליך