הצטרפו אלינו!

נאום ח”כ עפר שלח בישיבת כנסת מיוחדת לרגל 40 שנה למלחמת יום הכיפורים

17 אוקטובר 2013 16:13 | עופר שלח

ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר אהוד ברק, שר הביטחון לשעבר יצחק מרדכי, שלעזרת לוחמיו עזי הנפש מגדוד 890 נחלץ אהוד ברק בקרבות החווה הסינית בראש גדוד הטנקים 100, משפחות שכולות, פצועי מלחמת יום הכיפורים, לוחמי המלחמה, אדוני היושב-ראש, חברי הכנסת, זה איננו חלק מתוכנן בנאום שלי. הבוקר, בדרכי לוועדות הכנסת, חלפתי על פני תמונות שצילמו לוחמים ומוצגות במסדרונות, ולפתע, ללא הכנה מוקדמת, ראיתי בראש לוחמי גדוד הצנחנים 471 כובשי קונטרה והחרמון הסורי את מפקד הגדוד, זקוף ובטוח וצעיר ב-14 שנה ממני היום – חזי שלח, אבא שלי. הדברים האלה הם גם לזכרו. 

חברי הכנסת, 40 שנה אחרי, מלחמת יום הכיפורים מסרבת להסתיים. בניגוד לסיבובים עקובים מדם אחרים בהיסטוריה של המאבק על חלקנו בארץ הזאת, קורותיה ממשיכות להניב זרם קבוע של ספרים ומחקרים, לוחמים שסיפורם לא נשמע וויכוחים המסרבים לגווע. 

הדבר נובע מעצם גודלו של האירוע. זו המלחמה האחרונה מאז ועד היום שנגעה בכל בית בישראל, באלפי ההרוגים ועשרות אלפי הפצועים בגוף ונפש שהותירה. אבל עוד יותר מזה, נדמה שדבקותנו במלחמת יום הכיפורים נובעת מן ההכרה שאינה רק סיפור של מחדל וגבורה, מיתוסים שהתנפצו, ואנשים "רגילים" שהתגלו במלוא שיעור קומתם. מלחמת יום הכיפורים מעוררת בנו חלחלה משום שככל שאנחנו מעמיקים להתבונן בה כך מתגלה לנו אימת העיוורון. 

העיוורון הוא מעל לכל עיוורונה של המנהיגות המדינית של אז. אבל גם במישור של ניהול המלחמה עצמה ניכר אז, ובמידה רבה גם בוויכוחים הנמשכים היום, עיוורון מהותי שמחירו בדם. קברניטים שהכירו – כך אנחנו יודעים היום – את תוכניות המלחמה של האויב, וידעו שאין בכוונתו או בכוחו להגיע ללב הארץ, הגו בעיוורונם באופציות של טירוף אובדני והטילו לוחמים למהלכים חסרי שחר. זו הסיבה שאנחנו קוראים בלהיטות כזאת את תמלילי הדיונים ומרותקים להקלטות. נשקף מהם בבהירות דיוקן העיוורון – עיוורון הרהב שלפיו אנחנו כה חזקים שאיש לא יעז להילחם בנו, ומנגד, אחיו התאום – עיוורון התפיסה השואתית הרואה בהצלחת מהלך הפתיחה של האויב את אובדן הבית השלישי. מי שלקה בהם זלזל בעצם הרעיון שהמצרים והסורים יעזו לתקוף, וכמעט באותו היום הרהר בקול רם במה שאסור להרהר בו, וציווה, בשם אגדות צבאיות חסרות בסיס, על התקפת הנגד של 8 באוקטובר בחזית המצרית, שהייתה מנותקת לחלוטין מהמציאות בשטח, ועלתה במאות הרוגי חינם. 

וגדולה עוד יותר, כמובן, אימתו של העיוורון המדיני, עיוורון הרהב שלפיו אנו כה חזקים שמותר לנו לדחות ביד גסה את הפניות למשא-ומתן מדיני, וטוב לנו – כפי שהזכיר גם חבר הכנסת שי – טוב לנו שארם-א-שיח' בלי שלום משלום בלי שארם-א-שיח'. ומנגד, אחיו התאום – עיוורון התפיסה השואתית שלפיה האויב מהרהר רק במלחמת השמד, ואזהרותיו המפורשות שהקיפאון המדיני יביא לעימות צבאי שמטרתו היא דווקא להגיע להישג במשא-ומתן, האזהרות האלה נתפסות כהונאה. 

זהו אותו עיוורון הגורם לנו עד היום להתמקד בהישג הצבאי ולהתעלם מכך שאם המלחמה היא המשך המדיניות באמצעים אחרים, כדבריו של פון קלאוזביץ שכל קצין בצה"ל יודע בעל-פה, אזי מי שהשיג את מטרותיו המוצהרות היה בלי ספק נשיא מצרים. זהו עיוורון שחשוב לחזור ולהצביע עליו, כי מי שלוקה בו יסתבך שוב ושוב במהלכי כוח שאין מאחוריהם מדיניות, ולכן לא יהיה בהם שום ניצחון, ויתעלם שוב ושוב מהצורך החיוני לאחוז בכל הזדמנות להגיע להישג בדרך של משא-ומתן. 

ועם זאת, רבותי, היה ניצחון גדול אחד במלחמת יום הכיפורים: ניצחונם של האזרחים, אלה שלבשו את מדי הצבא הסדיר ואלה שנזעקו מבתיהם באמצע הצום, ובעוז רוחם הפכו את תמונת הקרב, כמו אבי וחייליו. חובה ללמוד ממנו על העוצמה הישראלית, המסוגלת לגבור גם על מחדלי השלטון. חובה לכבד אותו בכך שאנו, שנבחרנו להנהיג, נזכור מדי יום את העיוורון של אז, ונשאל את עצמנו מדי יום אם נגמלנו ממנו.

כתבות נוספות שיעניינו אותך

איפה הכסף? נעזור לך למצוא

אזרחים שזכאים למענק ופיצוי מהמדינה נתקלים בבירוקרטיה מסורבלת ומידע חסר על זכויותיהם.
השבוע פתחנו מרכז פניות עבורכם. מערך מתנדבים עם יועצים פרלמנטרים וחברי כנסת מחכים לפניות ויעשו הכל כדי לסייע לכם לממש את זכויותיכם.
השירות בחינם ובשמחה.

המשך לקריאה

ח"כ יוראי להב הרצנו יוזם תכנית סיוע לסטודנטים

הממשלה הצביעה על סגר שני בלי שתהיה לה שום תוכנית איך לא נגיע לסגר שלישי. הנה התוכנית שלנו:

המשך לקריאה

תכנית 6 הנקודות של יש עתיד תל״ם

הממשלה הצביעה על סגר שני בלי שתהיה לה שום תוכנית איך לא נגיע לסגר שלישי. הנה התוכנית שלנו:

המשך לקריאה

מצא את מטה השטח הקרוב אליך